Novinky

 • septembver 2013 - dve nové rubriky Výnimočné výtvarné diela a Jednotlivé výtvarné diela
 • júl 2013 - Eva B. Linhartová a jej diela viac ...
 • júl 2013 - Radek Bachratý umelecké fotografie viac ...
 • máj 2013 - doplnenie diel Miloša Vanka

Z histórie Galérie Ardan

Keď sme sa v roku 1991 s akademickou maliarkou Elenou Brestenskou (1948 – 1994) rozhodli založiť galériu výtvarného umenia, ktorá by prezentovala diela profesionálnych výtvarných umelcov bol to dosť odvážny krok. Potrebovali sme výnimku Ministerstva kultúry SR, pretože podľa vtedy platného zákona mohol zakladať galérie len štát. Neodradili nás ani poznámky našich priateľov a známych, ktorí nám hovorili, že na Slovensku nie je tradícia kupovať výtvarné diela v súkromných galériách, že v ľuďoch stále prežíva to bývalo-režimové, že v galériách sa dá na výtvarné diela len pozerať. No, ale kde je elán, tam sú zvyčajne na nose aj ružové okuliare.

A tak sme v októbri 1991 slávnostnou vernisážou diel Eleny Brestenskej Galériu ARDAN otvorili. Meno galérii vybrala Elena a pomenovala ju podľa svojho obľúbeného hrdinu z obľúbenej knihy Írskych ság. Keď sa ma raz výtvarník Július Koller pýtal odkiaľ ten názov dal Eleninmu výberu priam historické premostenie, keď povedal, že sme siahli až do našej keltskej minulosti.

Miesto pre galériu sme našli v dome jej predkov, významného amerického Slováka, signatára Pittsburskej dohody Ignáca Gessaya, ktorý bol jej prastarým otcom, v dome, v ktorom mal svoj ateliér jeho syn Vladimír Gessay, maliar, ktorý vyštudoval pražskú Akadémiu výtvarných umení. Žiaľ, dejiny slovenského výtvarného umenia ho práve pre otcovu minulosť vyradili zo svojich stránok a dodnes čaká na svoju rehabilitáciu. Galéria sídlila v dome čislo 14 na Lermontovovej ulici v bratislavskom Starom Meste.

Dom žil neustále výtvarným životom, pretože po nevysvetlenom zmiznutí Vlada Gessaya a jeho brata v USA v roku 1939 sa v jeho ateliéri vystriedalo niekoľko významných slovenských výtvarných umelcov.

Teraz sa však píše rok 2006 a Galéria ARDAN oslavuje svoje 15. narodeniny. V ľudskom veku koniec detstva, v galerijnom veku dospelosť. Ružové okuliare dostali reálne farby a my sme počas uplynulých rokov dospeli a snažili sa udržať v ostrom vetre slovenskej reality. Udialo sa toho naozaj veľa:

 • v roku 1992 sme v spolupráci s budapeštianskym múzeom Viktora Vassarelyho pripravili výstavu jeho serigrafií a kinetických objektov,
 • v roku 1992 sme predstavili dve moravské galérie Galerie z ruky Stanislavy Macháčkovej a V - ateliér Jana Vaščáka,
 • v roku 1994 predčasne zomrela Elena Brestenska vo veku 46 rokov po nevinne vyzerajúcom úraze,
 • v roku 2003 sme sa z Gessayaovej vily na Lermontovovej ul. presťahovali viac do centra mesta na Dobrovičovu ul. č. 7 a rozšírili sme otváracie hodiny galérie,
 • zrealizovali sme 90 autorských a kolektívnych výstav profesionálnych výtvarníkov,
 • na výstavách svoje diela predstavilo viac ako 120 výtvarných umelcov,
 • Galéria ARDAN je jednou z najstarších súkromných galérií na Slovensku financovaná výhradne zo súkromných prostriedkov.

Veríme, že aj Vy si v našej galérii nájdete svoje obľúbené dielo, že sa k nám pravidelne budete vracať, že privediete aj svojich priateľov a známych a že nám zachováte svoju priazeň aj v ďalších rokoch. My sa na oplátku budeme snažiť predstavovať kultúrnej verejnosti i zahraničným návštevníkov nášho mesta kvalitných a zaujímavých výtvarníkov, ktorí sú svojimi dielami jedineční a originálni a tak prispievať k dobrému imidžu nášho mesta a výtvarného života na Slovensku.

Venované spomienke na maliarku Elenu Brestenskú.

Mgr. Eva Kelemenová, majiteľka Galérie ARDAN

Design by PK Design - tvorba web stránok - optimalizácia pre vyhľadávače